Jak przygotować się do profesjonalnej sesji zdjęciowej?

Jak przygotować się do profesjonalnej sesji zdjęciowej?

Ci z Was, którzy już mieli przyjemność występować w roli modela/modelki przed obiektywem wiedzą w jaki sposób przygotować się do sesji, jednak większość z Was zapewne ma to dopiero przed sobą. Sama wiem po sobie, że to co innego jeśli zdjęcie robi ktoś znajomy, a zuuupełnie co innego, gdy nagle wyrywamy się ze swojej strefy komfortu i dajemy się komuś sportretować. Stres i strach przed nieznanym może wpłynąć na efekty końcowe naszej sesji. Zatem jak przygotować się do profesjonalnej sesji zdjęciowej?

Rady zaciągnęłam u samego źródła tj. u niezwykłej, przemiłej Pani fotograf – Małgorzaty Sachnowskiej, z którą miałam przyjemność współpracować podczas mojej pierwszej w życiu profesjonalnej sesji zdjęciowej. Efekty naszej współpracy możecie zobaczyć poniżej.

Wizja

Przy umawianiu się na sesję zdjęciową musimy mieć jakiś pomysł na nią. Zdecydować, czy mają to być zdjęcia okazjonalne jak ślub, komunia, 18-nastka itd., wizerunkowe, portretowe, a może po prostu rodzinne?

Od tego zależy tak naprawdę wszystko – makijaż, strój, tło itd. Przed sesją powinniśmy omówić z fotografem jaka jest nasza wizja na tą sesję, jaki mamy na nią pomysł, jakie mamy wymagania i co chcemy finalnie osiągnąć.

Przygotowanie zewnętrzne

Po ustaleniu planu naszej sesji – typu i naszej wizji trzeba zastanowić się nad naszym wyglądem. W końcu chcemy wyglądać jak najlepiej na zdjęciach. Zgodnie z radami wszystkich fotografów nasz makijaż powinien być mocniejszy niż na co dzień, a najlepiej jeśli jest zrobiony przez profesjonalnych wizażystów. Aparat dosłownie pożera nasz makijaż uwydatniając każde niedociągnięcie. 
 
Nasz strój także powinien być dostosowany do rodzaju sesji. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolory i tkaniny, a także na ilość osób fotografowanych (np. rodzina). Jeśli bohaterami sesji jesteśmy tylko my to możemy nieco zaszaleć z kolorem, chociaż nasza bluzka, czy sukienka nie powinna odciągać uwagi od nas. Gdybyśmy chcieli mieć ładne zdjęcie sukienki, to zrobilibyśmy je sami i to na wieszaku, prawda? Jeśli jednak na zdjęciach ma być więcej osób nasz ubiór powinien być zdecydowanie bardziej stonowany, żeby nie wprowadzać do zdjęcia więcej chaosu niż jest to potrzebne.
 
Przy sesji portretowej powinniśmy zrezygnować z biżuterii i mocnych wzorów na ubraniach. Szczególnie tam to my i nasza twarz mają być na pierwszym planie. Mniej znaczy więcej.

Nastawienie 

Przygotowanie się do sesji to nie tylko wybór miejsca, typu sesji, czy naszej stylizacji. To także przygotowanie się na to psychicznie. Niezwykle ważne jest nasze pozytywne nastawienie i zaufanie do fotografa. Tak jak idąc do lekarza ufamy, że nas wyleczy, tak w przypadku fotografa musimy zaufać mu, że z jego pomocą na zdjęciach będziemy wyglądać jak milion dolarów. Dobry fotograf powinien pokierować swojego modela, tak, aby uzyskać zamierzone efekty.

Trzeba potraktować to jako pewną przygodę i się nie stresować. Po pierwsze zupełnie nie ma czym, po drugie stres powoduje, że zaczynamy zachowywać się sztywno i sztucznie, a jeśli zachowujemy się nienaturalnie obiektyw to wyłapie i wtedy nici z wymarzonych zdjęć.

W ramach podsumowania:

  • Pozytywne nastawienie i brak stresu to podstawa. Potraktuj sesje jak coś miłego dla siebie.
  • Przy sesjach rodzinnych dzieci powinny być wyspane i najedzone (w innym przypadku będą marudne).
  • Przy sesjach wizerunkowych całokształt (strój, miejsce, kolory itp.) powinien być dopasowany indywidualnie do rodzaju biznesu.

Czyli bądźcie sobą, nie stresujcie się i cieszcie się z nowego doświadczenia. Możecie poczuć się wtedy jak prawdziwa gwiazda filmowa!

Zajrzyjcie na fanpage Małgorzaty Sachnowskiej i jej stronę www po więcej zdjęć. Potrafi uchwycić ukryte piękno

A Wy? Mieliście już okazję brać udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej, czy to dopiero przed Wami? 

Zobacz także4 thoughts on “Jak przygotować się do profesjonalnej sesji zdjęciowej?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Scroll Up