Jak ogarnąć te wszystkie papiery? – Minimalistyczny dom

Jak ogarnąć te wszystkie papiery? – Minimalistyczny dom

Oj tak, trochę się ich nazbierało prawda? Paragony i faktury za zakupy, rachunki, umowy, instrukcje obsługi, potwierdzenia, dokumentacja medyczna i wiele, wiele innych. Czas się z nimi rozprawić raz na zawsze! Zajmują dużo miejsca, nie są ani trochę ozdobne, a do tego bardzo nie lubimy robić w nich porządków. Dlaczego? Bo przed wyrzuceniem każdego papierka trzeba się mu dokładnie przyjrzeć, żeby nie wyrzucić tych, które są nam potrzebne. Dlatego też, wpis „Jak ogarnąć te wszystkie papiery?”, najkrótszy nie będzie, bo chcę opisać wszystko jak najbardziej szczegółowo się da. Moim zdaniem sama lista rzeczy do ogarnięcia w przypadku dokumentów by nie wystarczyła. To czas start!

Jak ogarnąć te wszystkie papiery?

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie je przejrzeć i odpowiednio podzielić. Przydadzą się do tego wszelkie segregatory, teczki, koszulki foliowe, czy kartony, które macie w domu. A no tak, zapomniałam jeszcze o workach na śmieci… Na pierwszy rzut idą…

PARAGONY I FAKTURY 

Jak ogarnąć te wszystkie papiery?

Na pewno możemy pozbyć się wszystkich paragonów i faktur za zakupy, których zwrócić już nie możemy lub za produkty, które nie podlegają gwarancji albo takie, którym okres gwarancyjny już minął.

Zatem zostawiamy paragony i FV za takie rzeczy jak:
✅ buty,
✅ torebki,
✅ sprzęty RTV i AGD,
✅ paliwo,
✅ meble i wyposażenie wnętrz.

Warto także zrobić ksero tych paragonów, które zostawiamy, gdyż z czasem one blakną i nic nie będzie na nich widać. Resztę niepotrzebnej makulatury pozbywamy się od razu i bez sentymentów.

UMOWY

Są dwie szkoły. Jedna mówi, że umów nie trzeba długo trzymać, druga twierdzi, że trzeba je przechowywać w domowym archiwum przez minimum 10 lat. Dzięki mojej mamie wyznaję zasadę, że przezorny zawsze ubezpieczony, także wszelkie umowy trzymam minimum przez te 10 lat. Zazwyczaj nie ma ich na tyle dużo, żeby zajmowały nie wiadomo ile miejsca. Jednak oczywiście tych starszych i bezużytecznych można się już pozbyć.

INSTRUKCJE OBSŁUGI 

Wyrzucamy jeśli jest to:
➡️ instrukcja składania mebli,
➡️ instrukcja obsługi urządzenia, którego już nie posiadamy,
➡️ obsługa sprzętu jest na tyle prosta i nieskomplikowana, że nie jest nam ona do niczego potrzebna.

Resztę można zostawić, jednak, żeby w razie potrzeby nie musieć przetrząsać całego domu, dobrze jest trzymać je wszystkie w jednym miejscu. Ewentualnie jeśli jesteście fanami technologi to żeby ograniczyć ilość papierów, można poszukać ich wersję elektroniczną i ją pobrać lub zeskanować i zostawić na dysku komputera.

RACHUNKI I POTWIERDZENIA 

Jak ogarnąć te wszystkie papiery?

Powinno się trzymać przez jakiś czas także potwierdzenia płatności rachunków, gdyż zdarza się tak, że system w danej firmie się „pomyli” i oznaczy, że nie zapłaciliśmy, pomimo tego iż rachunek już dawno został opłacony. Dla pewności warto takie kwitki nieco potrzymać. Tak minimum rok.

DOKUMENTACJA MEDYCZNA 

Zostawiamy wypisy ze szpitali, rentgeny, wyniki usg i innych tego typu badań, a także wyniki ostatnich badań laboratoryjnych.

W koszu na śmieci powinny wylądować:
❌ stare wyniki badań laboratoryjnych – i tak są już nieaktualne i w niczym nie pomogą,
❌ stare wyniki testów alergicznych i spirometrii,
❌ przeterminowane recepty i skierowania,
❌ zalecenia dawkowania leków, jeśli ich już nie bierzemy,
❌ wszelkie inne niepotrzebne już dokumentacje – wyniki badań, zalecenia itd.

PODSUMOWUJĄC

Pozbywamy się wszelkich dokumentów, które są już stare i nieaktualne.

Pozostałe rzeczy dzielimy na główne sekcje np.:
➡️ RACHUNKI I POTWIERDZENIA
➡️ PARAGONY I FAKTURY
➡️ UMOWY
➡️ INSTRUKCJE OBSŁUGI
➡️ DOKUMENTACJA MEDYCZNA

Do każdej sekcji głównej przygotowujemy osobny karton, teczkę lub segregator, w zależności od tego ile ich jest, i za pomocą koszulek na dokumenty dzielimy nasze papiery na jeszcze mniejsze sekcje.

Przykładowo:
W teczce z paragonami i fakturami do osobnej koszuli wrzucamy paragony i faktury za sprzęty RTV i AGD, do osobnej za torebki i buty etc. Każdą koszulkę warto opisać u góry przyklejając małą karteczkę. W ten sposób będziemy od razu wiedzieć gdzie szukać! A jeśli jesteście na tyle wytrwali i macie ich naprawdę sporo, to możecie podzielić je jeszcze na mniejsze sekcje według dat.

Mam nadzieję, że taka instrukcja krok po kroku, na co warto zwrócić uwagę przy porządkowaniu dokumentów Wam pomogła się z nimi uporać. A także dała Wam odpowiedź na pytanie Jak ogarnąć te wszystkie papiery? Po więcej tego rodzaju poradników zajrzyjcie do wpisów Jak uporać się z nadmiarem książek i gazet? oraz Jak pozbyć się zbędnych bibelotów, dodatków i innych drobiazgów? .Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Scroll Up