Ile rzeczy powinno się znaleźć w Capsule Wardrobe?

Ile rzeczy powinno się znaleźć w Capsule Wardrobe?

Idea Capsule Wardrobe (szerzej omawiana we wpisie Czym jest Capsule Wardrobe – wady i zalety) polega na ograniczeniu ilości posiadanych przez nas ubrań, butów i innych dodatków, przy jednoczesnym wykorzystaniu całej zawartości swojej garderoby. Pomimo wielu korzyści jakie niesie ze sobą taka minimalistyczna szafa, wiele osób ma co do niej wątpliwości. Najczęściej pojawiającym się stwierdzeniem jest “Niestety to nie dla mnie, nie wyobrażam sobie życia z tak małą liczbą ubrań.”. Stąd właśnie powstał pomysł na ten wpis. Dzisiaj postaram się Wam odpowiedzieć na jedno z chyba najczęściej zadawanych pytań i rozwiać Wasze obawy w kwestii Capsule Wardrobe.

 

Ile rzeczy powinno się znaleźć w Capsule Wardrobe?

To zależy…

To chyba najbardziej uniwersalna odpowiedź, a jak w tym temacie uzasadniona. To zależy od tego jaki prowadzisz tryb życia. To zależy od tego ile masz miejsca w szafie, czy domu. To zależy od Twojego stylu i charakteru. To zależy przede wszystkim od Ciebie.

Wszystko można pod siebie dopasować. Nie inaczej jest z Capsule Wardrobe. Niektóre osoby lubią proste formy, klasyczne wzory i nie przeszkadza im niewielka ilość ubrań. A są takie osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez różnych pstrokatych wzorów i kolorów, a przy tym nie zobaczysz ich w tym samym ubraniu częściej niż raz w miesiącu (czasem nawet zaledwie jeden jedyny raz). Czy to oznacza, że idea kapsułkowej szafy jest tylko dla tej pierwszej grupy? Absolutnie nie!

Dostosuj do siebie jej zawartość

To Ty tworzysz swoją własną garderobę, a więc i Ty decydujesz co i w jakiej ilości się w niej znajdzie. Poradnik krok po kroku, jak stworzyć swoją Capsule Wardrobe znajdziesz tutaj. Jeśli nie musisz często się przebierać i nie przeszkadza Tobie powtarzalność pewnych rzeczy w Twoich stylizacjach to możesz ograniczyć się do kilkunastu sztuk ubrań i będziesz się czuć z tym dobrze.

Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie tak małego wyboru i lubisz różnorodność to zapewne będziesz potrzebować ich więcej. Chociaż tak szczerze, nawet jeśli masz dużo ubrań w szafie i nie wyobrażasz sobie posiadania mniejszej ilości to statystycznie najczęściej nosisz maksymalnie 10-20 % z nich. Więc czemu nie można by się do takiej ilości ograniczyć?

Ograniczony wybór?

Sądzisz, że mało ubrań to mało możliwości? A czy, duża ilość ubrań – każda rzecz z innej parafii, w innym wzorze i kolorze da Tobie możliwość stworzenia nieskończonej ilości kombinacji? Tutaj właśnie pojawia się pewien paradoks.

Im więcej mamy ubrań tym trudniej jest nam je połączyć i tym trudniej zdecydować się, który zestaw chcemy dzisiaj założyć. Tak więc tutaj zasada mniej znaczy więcej się sprawdza. Mniej ubrań, lepiej do siebie dopasowanych daje więcej możliwości tworzenia różnych stylizacji niż ogromna garderoba z niepasującymi do siebie rzeczami.

Monotonne kolory i wzory

Czy musisz mieć wszystkie ubrania w odcieniach czerni, bieli i szarości? Co prawda przy takim zestawieniu tworzenie stylizacji jest dziecinnie proste, jednak absolutnie nie musisz się do nich ograniczać. Lubisz kanarkowy żółty, a może intensywną fuksję? To świetnie! W Twojej kapsułkowej szafie powinny znaleźć się rzeczy w Twoich ulubionych kolorach, pamiętaj jednak, że żeby nie wyglądać jak choinka przydałoby się uspokoić ten element garderoby innym w nieco bardziej stonowanym kolorze.

Przetestuj i zdecyduj

Zachęcam Was do zrobienia eksperymentu z Capsule Wardrobe. Niesie on ze sobą mnóstwo korzyści i zero ryzyka. Co zyskasz?

 • Przede wszystkim więcej miejsca w szafie (i w domu też).
 • Więcej pieniędzy – mając dobrze dopasowaną do siebie szafę, z której jest się zadowolonym nie odczuwa się potrzeby jej ciągłego uzupełniana.
 • Więcej czasu i mniej stresu przy porannym wyborze stroju. Nie musisz się martwić, że znów nie masz się w co ubrać.
 • Zyskasz też pewność siebie i satysfakcję ze swojego wyglądu, dzięki czemu Twoje samopoczucie diametralnie się poprawi. Nie od dziś wiadomo, że jeśli czujemy się dobrze w ubraniach, które mamy na sobie to od razu w oczach innych też wyglądamy bardziej atrakcyjnie.
 • Poznasz siebie na nowo – znajomość własnego stylu bardzo pomaga w życiu i chroni nas przed zakupami pod wpływem emocji.
 • Uodpornisz się na chwilowe trendy – gdy wiesz w czym jest Tobie wygodnie i w jakich krojach, wzorach i kolorach jest Ci najlepiej nie dasz się tak łatwo namówić na pogoń za nowymi (niekoniecznie dobrymi dla Twojej sylwetki) trendami.

Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać, że ten utarty stereotyp – minimalistyczna szafa = 10 rzeczy na krzyż nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. To ile rzeczy powinno się znaleźć w Capsule Wardrobe? Tyle ile uważasz za słuszne. Uważaj tylko, żeby nie dać się ponieść, czyli krytycznie podchodzić do swoich wyborów i unikać zakupów pod wpływem emocji. Poznaj swój styl, swoje potrzeby i ciesz się skrojoną na miarę własną minimalistyczną szafą.

Zobacz także10 thoughts on “Ile rzeczy powinno się znaleźć w Capsule Wardrobe?”

  • Moim zdaniem nie ma sensu robić niczego na siłę. Nie każdemu musi pasować taka idea, chociaż moim zdaniem jest ona świetna. Uczy lepszego zarządzania tym co mamy i ogranicza nasze wydatki, a także ilość śmieci. Tak więc takie podejście jest ekonomiczne i ekologiczne 🙂 Myślę, że możesz zrobić tygodniowy test, żeby sprawdzić, czy minimalistyczna szafa jest dla Ciebie komfortowym rozwiązaniem.

  • Warto spróbować, jeśli nie przypadnie Tobie do gustu ta idea, to zawsze możesz wrócić do poprzednich zwyczajów 🙂 Nie musisz od razu wyrzucać rzeczy, możesz tylko chwilowo je schować w inne miejsce.

 • Bardzo fajny pomysł . Od jakiegoś czasu staram sie stosować zasadę kupowania rzeczy i tworzenia z nich rożnych zestawów, rzeczy kupuje coraz mniej ale od czasu do czasu lubię sobie uzupełnić szafę czymś nowym. Staram sie jednak aby było to coś klasycznego, ponadczasowego tak żebym mogła nosić latami ;

  • Świetne podejście! Ja również wyznaję zasadę, że jeśli już mam kupić coś nowego to powinno się to wpasowywać w pozostałą część garderoby i być na tyle uniwersalne, żebym mogła to nosić przez więcej niż jeden sezon. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Scroll Up