5 pomysłów na to, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami

5 pomysłów na to, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami

Porządek w domu już zrobiony, jednak zostało nam dużo rzeczy, których szkoda nam wyrzucić. Bo są jeszcze w dobrym stanie, nowe z metką czy po prostu mamy pewnego rodzaju sentyment do nich. Co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami? Mamy kilka opcji – przerobić, sprzedać, wymienić, oddać lub wyrzucić na śmietnik.

Przerobić

co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami

Przerobić, czyli dać im drugie życie. Najprostszy sposób znany od wieków na wykorzystanie starych ubrań to przemianowanie ich na szmatkę do wycierania na przykład okien. Można także być bardziej kreatywnym i stworzyć z nich coś nowego – na przykład dywanik do łazienki. Instrukcję, jak zrobić taki dywanik ze starych ubrań, znajdziecie tutaj.

Sprzedać lub wymienić

 

Jeśli masz czas i chęć, warto sprzedać daną rzecz i odzyskać chociaż jakiś mały procent kwoty, którą za nią dałaś. Środki z takiej sprzedaży możesz przeznaczyć na coś nowego, dzięki czemu ograniczysz wydatki z Twojego budżetu na nowe nabytki. Można powiedzieć, że zamieniasz kilka starych rzeczy na jedną nową. Istnieje mnóstwo sposobów, żeby to zrobić. Oto kilka z nich.

Swapy

Sprawdź, czy w Twoim mieście organizują swapy. To spotkania w formie targów ubraniowych, gdzie może  zgłosić się każdy, aby sprzedać lub wymienić swoje rzeczy. Można także przy okazji upolować perełki od innych uczestniczek w naprawdę przystępnych cenach. By wziąć udział w takim wydarzeniu, wystarczy mieć własny stojak, wieszaki i zapisać się na listę wystawców w odpowiednim terminie. Przed takim wydarzeniem zawsze na około miesiąc wcześniej organizowane są zapisy, w których trzeba wziąć udział. Uprzedzam jednak, że miejsca na takie eventy rozchodzą się jak ciepłe bułeczki!

Przykładem takich akcji jest Trójmiejski Wieszak czy Babi Targ organizowany w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie czy Bydgoszczy. Więcej szczegółów na temat Babiego Targu znajdziecie na stronie internetowej Babi Ląd lub ich fanpage’u na Facebooku . Jeśli akcji kup-sprzedaj-wymień nie ma w Twojej okolicy, to może warto by zorganizować takie wydarzenie? Skorzystasz nie tylko Ty, ale także cała okoliczna społeczność 🙂

Grupy sprzedażowe na Facebooku

Grupy sprzedażowe na Facebooku także zyskują coraz większą popularność. Jest ich mnóstwo, w przeróżnych kategoriach. Można na nich sprzedawać, kupować, a nawet wymieniać swoje rzeczy. Poniżej podaję linki do kilku z nich (oczywiście jest ich zdecydowanie więcej). Zachęcam do szukania innych grup sprzedażowych, jednak przy dodawaniu się do takiej grupy warto sprawdzić, ilu jest w niej członków. Im jest ich więcej, tym większa szansa na sprzedaż Twoich rzeczy.

Grupy sprzedażowe ubrań, z których sama przez jakiś czas korzystałam i mogę je polecić, to:

Ubrania do 30 zł , Sprzedajemy modne ubrania – cała Polska (uwaga, grupa tylko dla użytkowników aplikacji Clotify), Sukienki sprzedam/kupię, Ubrania sprzedam/kupię.

Portale specjalizujące się w sprzedaży i wymianie

Z roku na rok portali internetowych typu kup/wymień/sprzedaj przybywa. Korzystanie z nich jest darmowe, proste i nie wymaga niesamowitych umiejętności. W większości nie pobierają także prowizji od sprzedaży i korzysta z nich wiele osób, dzięki czemu mamy większe szanse na znalezienie nabywcy na nasze rzeczy.

Najpopularniejsze portale (głównie z ubraniami):  Vinted.pl – ubrania damskie, męskie i dziecięce, dodatki i akcesoria;  Szafa.pl – ubrania damskie, męskie i dziecięce, dodatki i akcesoria;  Clotify (jest to aplikacja tylko na telefon). Jeśli chodzi o Clotify, jest ona najmłodszą ze wszystkich tutaj wymienionych aplikacji, przez co mam też wrażenie, że jest jeszcze niedopracowana. Mnie nie przypadła do gustu, ale polecam Wam spróbować 🙂

Portale nie tylko z ubraniami: OLX – myślę, że tej strony nie trzeba nikomu przedstawiać i Allegro – Allegro, jako jedyny z portali wymienionych w tym artykule, pobiera prowizję od sprzedaży.

ODDAĆ NA CELE CHARYTATYWNE

Opcji jest niezwykle dużo. Można np. wesprzeć różne fundacje, działające w szczytnych celach, aby pomóc potrzebującym. Fundacje organizują na przykład:

    • sezonowe zbiórki odzieży, bibelotów, mebli itd.,
    • loterie. Najpierw ogłaszają zbiórkę przedmiotów (puzzle, wazony, gry, zabawki itd.), następnie organizują loterię, w której każdy może wykupić talon i wylosować nagrodę lub czasem też po prostu wybrać jeden z zebranych wcześniej przedmiotów.
    • sklepy charytatywne – w niskich cenach sprzedają rzeczy oddane tam dobrowolnie przez okolicznych mieszkańców. Znajdziesz w nim dosłownie wszystko – ubrania, dodatki, zabawki, książki, gry, a czasem nawet meble lub sprzęty AGD/RTV! Zebrane w ten sposób fundusze są przeznaczane na pomoc osobom potrzebującym.

Sprawdź w swoim otoczeniu, czy istnieje taki sklep, a może w okolicy organizują zbiórkę odzieży dla ubogich rodzin? Pozbywając się swoich rzeczy, nic nie płacisz, a możesz komuś pomóc! Pamiętajmy jednak, aby rzeczy, które zdecydujemy się oddać były w dobrym stanie.

Fundacja Sztuka Życia – Niepokonani

Ja zachęcam do wspierania inicjatywy Fundacji Sztuka Życia – Niepokonani. Prowadzą ją niesamowici ludzie, całkowicie zaangażowani w bezinteresowne niesienie pomocy innym. Ich celem jest pomoc w rehabilitacji i przystosowaniu do życia osób niepełnosprawnych oraz ludzi w podeszłym wieku. Fundacja dokłada też wszelkich starań aby spełniać marzenia swoich podopiecznych! Co roku organizuje mnóstwo akcji, m.in. koncerty, zbiórki ubrań dla ubogich, paczki na święta dla biednych rodzin i wiele innych.

Jeśli jesteście zainteresowani pomocą tejże fundacji, zapraszam na ich stronę internetową lub ich fanpage na Facebooku. Znajdziecie tam dane kontaktowe, dzięki którym możecie zgłosić chęć swojej pomocy.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc jest to idealny czas na porządki w domu. Jeśli macie jakieś koce, śpiwory, sztućce, talerze, ubrania, pościele, zabawki itd – cokolwiek, co Wam nie jest potrzebne, a jest jeszcze w dobrym stanie, to warto wspomóc tę fundację, przesyłając lub dostarczając im paczkę z tymi rzeczami. Uwierzcie mi – trafią one do tych, którzy naprawdę tego potrzebują, a Wy oczyścicie swoją przestrzeń.

Wyrzucić

 

Tutaj wielkiej filozofii nie ma. Pakujesz do wora, wynosisz do śmietnika – gotowe. Jednak czasem warto oddać rzeczy, które nie są zniszczone, na cel charytatywny. Ja do śmietnika wyrzucam tylko rzeczy zniszczone, których nie da się wykorzystać ponownie.

 

A Wy co robicie z rzeczami, które są Wam już niepotrzebne? Z chęcią poczytam Wasze opinie.55 thoughts on “5 pomysłów na to, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *