Co to jest zero waste? Nowy poziom minimalizmu.

Co to jest zero waste? Nowy poziom minimalizmu.

Coraz większą popularność ostatnimi czasy zyskuje filozofia zero waste. Mody przychodzą i odchodzą tak szybko jak przyszły, jednak w tym przypadku nie jest to tylko kwestia bycia modnym i na czasie, a jest to kwestia zdrowia naszego i naszej planety. O tym co to jest zero waste opowie Wam w dzisiejszym wpisie Patrycja z bloga Chronimy Środowisko. Zapraszam do lektury! 🙂

Cześć Wam! Nazywam się Patrycja Wyrozumska. Z wykształcenia jestem specjalistą ds. ochrony środowiska. Z miłości do ekologicznego stylu życia założyłam bloga Chronimy Środowisko, a na nim piszę o ochronie środowiska, ekologii i zero waste.

Dziś mam przyjemność gościnnie „wystąpić” u Weroniki, z czego bardzo się cieszę. Blog Minimalictic Girl jest mi bardzo bliski pod każdym aspektem. Chciałabym Wam w tym wpisie przybliżyć temat zero waste, który jest ostatnio bardzo popularny. Zero waste jest tak modne i poczytne, że nawet blogerki modowe zaczynają o nim pisać. Mimo, że ich szafy dosłownie pękają w szwach w ubraniach z sieciówek, a kosmetyczki wypełniają kosmetyki w plastikowych opakowaniach. Często nie mają nic wspólnego z zero waste, ale chcą być „modne”.

Co to jest zero waste?

Zero waste w tłumaczeniu z jezyka angielskiego na język polski znaczy „zero marnotrawstwa„, „niemarnowanie”, „zero śmieci” lub „zero odpadów”. Jest to styl życia polegający na ograniczeniu odpadów w swoim życiu do minimum.

Zero waste dla jednych jest tzw. widzimisię, dla drugich drogą do ekologicznego, odpowiedzialnego stylu życia. I tu wspomnę, że Ja należę do tej drugiej grupy.

„Zerołejsterzy” swoją ideą zwracają uwagę na nadmierny konsumpcjonizm, który niekorzystnie wpływa na środowisko. Podczas produkcji żywności i innych dóbr zużywa się bardzo duże ilości wody i energii.

Cykl „życiowy” wytwarzanych rzeczy składa się z trzech faz. Pierwsza – eksponacja na sklepowej półce w przyciągającym wzrok opakowaniu. Druga – transport do domu i użytkowanie. Trzecia – przemiana po pewnym czasie zakupionego dobra w niepotrzebną rzecz, czyli niepotrzebny odpad.

Prekursorkaą ideii zero waste jest amerykanka Bea Johnson. Bea jest autorką książki „Pokochaj swój dom” i prowadzi bardzo poczytalnego bloga  Zero Waste Home. Na jej blogu znajdziesz wskazówki, jak „wejść” na bezodpadową drogę życia. Książka B. Johson została przetłumaczona aż na 12 języków! Kobieta ograniczała w swoim gospodarstwie domowym ilość odpadów do jednego słoika rocznie przy 4 osobowej rodzinie. Prawda, że brzmi niewiarygodnie? A jednak to prawda! Absolutnie niemożliwa kobieta, oczywiście w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Teraz przejdźmy do zasad, jakimi rządzi się to całe zero waste.

Jakie są zasady zero waste?

Zasady zero waste to tzw. zasada 5R:

  1. Refuse – odmawiaj.
  2. Reduce – ograniczaj.
  3. Reuse – używaj ponownie.
  4. Recycle – przetwarzaj/odzyskuj.
  5. Rot – kompostuj.

Należy: odmawiać np. torebek foliowych w sklepach, słomek do drinków, ulotek reklamowych; ograniczać przedmioty, zamieniać je na wielokrotego użytku np. płatki kosmetyczne jednorazowe na płatki wielorazowe z materiału; dawać rzeczą „drugie życie” np. z małych słoiczków po koncenracie pomidorowym zrobić przyprawniki.

Niektórzy jeszcze dodają szóstą zasadę:

6. Repair – reperuj, naprawiaj.

Czy styl życia zero waste jest skomplikowany?

Styl życia zero waste jest dość skomplikowany. Wymaga wielu wyrzeczeń i dobrej organizacji, ale jak to mówią: „Dla chcącego nic trudnego”. Wybierając się na zakupy musimy pamiętać o zabraniu swojej torby i opakowań na jedzenie. W knajpach należy odmawiać jednorazowych słomek, sztućcy, a mieć przy sobie swoje „wielorazówki”. Wszystkie rzeczy jednorazowego użytku w razie możliwości zamienić na wielorazowe.

W Polsce ten bezodpadowy styl życia nie jest jeszcze tak popularny jak w krajach zachodnich. Część społeczeństwa uważa zero waste za dziwactwo i skrajność. Nie rzadko trzeba toczyć ze sprzedawcami „wojnę” o zapakowanie towaru (np. wędliny, sera na wagę) do własnego pojemnika. Na szczęście z każdym dniem jest coraz lepiej. Widocznie wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa.

A Ty jaki masz stosunek do zero wastowego stylu życia? 🙂



42 thoughts on “Co to jest zero waste? Nowy poziom minimalizmu.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *